Nawigacja

Przetłumacz stronę




Buttony

Szkoła z klasą

Szkoła bez przemocy

Biuletun Informacji Publicznej Urzędu miasta Jarosławia

Urząd Miasta Jarosławia

Powiat jaroslawski

OKE w Krakowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Statystyki

monitoring pozycji

Optymalizowano dla:

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 10,064
· Najnowszy użytkownik: EM

Wymiana Młodzieży - etap I

Z wizytą w Kraju Saary…

Publiczne Gimnazjum Nr 5 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu przystąpiło do programu międzynarodowej wymiany młodzieży. Taka forma partnerstwa powstaje w wyniku porozumienia szkół chcącym stworzyć swoim uczniom możliwość poznania innego kraju, jego kultury, co wpływa na zmniejszenie istniejących uprzedzeń i wspiera tolerancyjne postawy młodzieży. Aby można było zrealizować te cele potrzebne są regularne spotkania. Większość szkół, w tym i nasze gimnazjum, przewiduje długa współpracę. Z czasem powinna się utrwalić częstotliwość spotkań, na razie ustalana jest ona na bieżąco.

Koordynatorem tej wymiany jest dyrektor szkoły p. Wojciech Popczyński. Bezpośrednią opiekę nad młodzieżą objęły p. Joanna Wład i p. Barbara Zięba.

W tym roku, 8 maja, podpisana została umowa partnerska Podkarpacie- Saarland, przewidująca m.in. wymiany między młodzieżą z obydwu regionów Polski i Niemiec. Koordynatorem tej wymiany jest ośrodek ekologiczny w Gersheim, położony na zachodzie Niemiec, niedaleko francuskiej granicy. Oprócz spotkań młodzieży w ramach wymiany międzynarodowej o ośrodku w Gersheim prowadzone są m.in. kursy językowe, o różnym stopniu zaawansowania ( podczas wakacji). W tej malowniczej okolicy znajduje się m. in. Międzynarodowy rezerwat biosfery Bliesgau (od 2009 r.). Bardzo blisko Gersheim znajduje się Europejski Park Kulturowy Bliesbruck- Reinheim, ze stanowiskiem archeologicznym z okresu rzymskiego (co ciekawe, leży on po stronie niemieckiej i francuskiej).

Na początku listopada grupa uczniów naszej szkoły złożyła wizytę partnerskiej placówce oświatowej w Niemczech. Bogaty program pobytu przygotowała strona niemiecka, a głównym organizatorem był p. Henryk Breitenbach. Nasi uczniowie wraz z kolegami niemieckimi mieszkali w Gersheim. Podczas pobytu w ośrodku uczestnikom wpajano zachowania proekologiczne, np. dotyczące segregacji odpadów, propagowania zdrowej żywności oraz ogólnie - zdrowego stylu życia.

W trakcie pobytu było wiele sytuacji umożliwiających doskonalenie umiejętności językowych. Możliwa była konwersacja w warunkach codziennego bytowania (pokoje dzielone były z niemieckimi rówieśnikami), podczas wspólnych wycieczek i w trakcie innych zajęć. Mieliśmy okazję zwiedzić pobliskie Saarbrücken, stolicę landu. Byliśmy też w prehistorycznym parku Gondwana, zlokalizowanym w pobliżu nieczynnej już kopalni węgla, będącej bardzo dobrym przykładem rekultywacji obszarów pogórniczych. Ogromne wrażenie zrobił na nas francuski Strassburg, stolica Alzacji, nie bez powodu nazwany „Wenecją północy”. Podziwialiśmy tam malownicze Stare Miasto i, jako pierwsza grupa z Polski goszcząca w Gersheim, mieliśmy możliwość zwiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni organizatorom.

Bardzo kształcąca była też wizyta w naszej szkole partnerskiej w Dudweiler. Uczniowie byli oprowadzani przez swoich niemieckich rówieśników. Szkoła ta jest dużo większa od naszej, zajęcia są prowadzone w nieco inny sposób, co wynika z odmiennych systemów edukacyjnych w naszych krajach. System szkolnictwa w Niemczech jest bardziej skomplikowany, poza tym są jeszcze pewne różnice między poszczególnymi landami. Była więc możliwość poznania najważniejszych podobieństw oraz warunków, w jakich nauka się odbywa. Byliśmy pod wrażeniem tej wizyty.

Każdy pobyt kiedyś się kończy. Wracaliśmy jednak pełni chęci do dalszej pracy, zadowoleni ze spotkania, które dostarczyło nam tak wielu różnorodnych wrażeń. Z większą ochotą przystępujemy do dalszej nauki języków obcych, co jest niezbędne w jednoczącej się Europie. Zamierzamy kontynuować naszą współpracę, a kolegów z Niemiec spodziewamy się już wiosną przyszłego roku. Chcemy m. in. pokazać im nasze piękne miasto, które wstępnie zaprezentowane zostało już na pokazie w szkole niemieckiej.

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu ze strony Deutsch-Polnisches Jugendwerk ( jej odpowiednikiem ze strony polskiej jest Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży) oraz ośrodka w Gersheim. Była to kwota rzędu 12 tys. zł. Nasi uczniowie pokrywali jedynie koszt przejazdu do Niemiec. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania p. Hansowi Bollingerowi, dyrektorowi ośrodka ekologicznego w Gersheim, jak również p. Jerzemu Węgrzynowskiemu, koordynatorowi Deutsch-Polnisches Jugendwerk na Saarland, za zaproszenie naszych uczniów i ogromne zaangażowanie we współpracę między młodzieżą naszych krajów.

Joanna WÅ‚ad
Wygenerowano w sekund: 0.04
1,481,275 Unikalnych wizyt